У 1965 р було створено відділ фармакології до складу якого входили три лабораторії: лабораторія експериментальної терапії, онкофармакологіі і загальної фармакології З 1976 р - лабораторія протизапальних і аналгезуючий засобів, з 1994 р - відділ фармакології протизапальних та аналгезуючих засобів. З моменту заснування до 2012 р відділом керував член-кореспондент НАН і НАМН України та РАМН, проф. Трінус Ф.П. З 2012 по грудень 2013 роки - в.о. зав. відділом був пров.н.с., к.б.н. Ядловський О.Є. З травня 2017 об'єднаний з відділом фармакології серцево-судинних засобів, який був заснований в 1976 році як лабораторія спеціальної токсикології, з 1990 року - лабораторія токсикології та фармакології фізіологічно активних речовин, з 1994 р по 2017 - відділ фармакології серцево-судинних засобів . З 1976 р до травня 2017 р очолювався заслужений діяч науки і техніки України, професором Мохортом Миколою Антоновичем. Також, з травня 2017р. приєднано відділ біохімічної фармакології, який було засновано у 1993 році (до того часу, з 1948 р. – лабораторія біохімії Київського НДІ фармакології та токсикології МОЗ України. Керівники лабораторії біохімії КНДІФТ були: д-р біол. наук, професор Б.І. Гольдштейн, д-р біол. наук, професор М.Б. Гінзбург, канд. мед. наук В.І. Колодяжний. З 1987 р по травень 2017 р. завідувачем був член-кореспондент НАМН України, заслужений діяч науки і техніки України, професор Губський Юрій Іванович. З травня 2017 року має назву лабораторія фармакології ефекторних органів і систем
Завідуюча лабораторією (з грудня 2013 р.) - Серединська Наталія Миколаївна, д.м.н.
Тел. +38(044)456-78-64
Е-mail: analgift@online.ua
Напрями наукових досліджень:
- Дослідження особливостей та закономірностей фармакодинаміки та побічної дії лікарських засобів різних фармакотерапевтичних груп за умов їх комбінованого застосування на тлі різних патологічних станів.
- Скринінг та створення нових протизапальних та аналгетичних засобів серед різних класів хімічних сполук, що переважають існуючи за ефективністю та/чи безпекою.
- Вивчення нових механізмів болю та запалення і шляхів терапії даних патологічних станів.
Методи дослідження:
- фармакологічні (загально фармакологічні, фармакологія аналгезуючих та протизапальних засобів, засобів, що впливають на травну систему та метаболізм, серцево-судинну систему, центральну нервову систему);
- токсикологічні (встановлення параметрів гострої та хронічної токсичності за різних шляхів уведення речовин на різних видах лабораторних тварин; визначення співвідношення між дозою та негативними ефектами, визначення видової та статевої чутливості, класу токсичності, сумарної, максимально переносимої та умовно терапевтичної доз, дозозалежності ефектів тощо).
Розробки:
Створені та впроваджені у клінічну практику лікарські засоби:
Мефенамінова кислота, Амізон, Дифторант, Піримідант, Антициан.
Препарати, що знаходяться на різних стадіях впровадження:
Піродазол.
Публікації. Монографії:
- Тринус Ф.П. Фармакологический справочник 8-е издание.- К.: Здоров'я. – 1998.- 854 с.
- Тринус Ф.П., Мохорт Н.А., Клебанов Б.М., и соавт. Нестероидные противовоспалительные средства.- К.: Здоровье, 1975.- 238 с.
- Трінус Ф.П., Клебанов Б.М., Ганджа І.М., Сейфула Р.Д. Фармакологическая регуляция воспаления.- К.: Здоров‘я, 1897. – 147 с.
Інші публікації: понад 450 статей, патентів на винаходи та 165 авторських свідоцтв.
У відділі підготовлено 10 кандидатів та 3 доктори наук.